# CKP1608D2R2M-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CKP1608D2R2M-T
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ckp1608d2r2m-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ckp1608d2r2m-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 650 mA
- **DC Resistance (DCR):** 300mOhm Max
- **Height:** 0.037" (0.95mm)
- **Inductance:** 2.2 ÂµH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Supplier Device Package:** 0603 (1608 Metric)
- **Tolerance:** Â±20%