# CKG57NX7T2W225M500JH
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CKG57NX7T2W225M500JH
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ckg57nx7t2w225m500jh
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ckg57nx7t2w225m500jh#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/23/445-2396-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** SMPS Filtering, Bypass, Decoupling
- **Capacitance:** 2.2 碌F
- **Features:** Low ESL (Stacked)
- **Lead Style:** J-Lead
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
- **Temperature Coefficient:** X7T
- **Thickness (Max):** 0.217" (5.50mm)
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 450V