# CKC33C562KEGAC7210
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CKC33C562KEGAC7210
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ckc33c562kegac7210
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ckc33c562kegac7210#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 5600 pF
- **Features:** Low ESL, High Voltage, High Temperature
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Size:** 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.106" (2.70mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 1200V (1.2kV)