# CKC21X472FDGAC7210
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CKC21X472FDGAC7210
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ckc21x472fdgac7210
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ckc21x472fdgac7210#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Boardflex Sensitive
- **Capacitance:** 4700 pF
- **Features:** Low ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Size:** 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.071" (1.80mm)
- **Tolerance:** 卤1%
- **Voltage:** 1000V (1kV)