# CK2125R10M-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CK2125R10M-T
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ck2125r10m-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ck2125r10m-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 500 mA
- **DC Resistance (DCR):** 160mOhm Max
- **Frequency:** 235MHz
- **Height:** 0.057" (1.45mm)
- **Inductance:** 100 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Q @ Freq:** 15 @ 25MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Supplier Device Package:** 0805 (2012 Metric)
- **Tolerance:** ±20%