# CK12BX103K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CK12BX103K
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ck12bx103k-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ck12bx103k-2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Reliability
- **Capacitance:** 10000 pF
- **Lead Style:** Straight
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.090" Dia x 0.160" L (2.29mm x 4.06mm)
- **Temperature Coefficient:** BX
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 50V