# CK06BX103K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CK06BX103K
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ck06bx103k-3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ck06bx103k-3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Reliability
- **Capacitance:** 10000 pF
- **Height:** 0.290" (7.36mm)
- **Lead Spacing:** 0.200" (5.08mm)
- **Lead Style:** Formed Leads
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.290" L x 0.090" W (7.36mm x 2.28mm)
- **Temperature Coefficient:** BX
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 200V