# CJP200J22RJ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CJP200J22RJ
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chassis Mount Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cjp200j22rj
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cjp200j22rj#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coating, Housing Type:** Aluminum
- **Composition:** Wirewound
- **Height:** 1.220" (31.00mm)
- **Lead Style:** Wire Leads
- **Mounting Feature:** Flanges
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 250°C
- **Power (Watts):** 200W
- **Resistance:** 22 Ω
- **Size:** 6.496" L x 2.362" W (165.00mm x 60.00mm)
- **Temperature Coefficient:** ±200ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%