# CIR03RFP-28-21S-F80-13
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CIR03RFP-28-21S-F80-13
- **Manufacturer:** ITT Cannon
- **Category:** Circular Connectors
- **Subcategory:** Circular Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cir03rfp-28-21s-f80-13
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cir03rfp-28-21s-f80-13#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 1.630" (41.40mm)
- **Color:** Olive Drab
- **Connector Type:** Receptacle, Female Sockets
- **Contact Finish:** Silver
- **Current Rating (Amps):** 13A
- **Fastening Type:** Bayonet Lock
- **Ingress Protection:** Environment Proof
- **Mounting Feature:** Flange
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Positions:** 37
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Orientation:** N (Normal)
- **Primary Material:** Metal
- **Shell Finish:** Olive Drab Cadmium
- **Shell Material:** Aluminum Alloy
- **Shell Size:** 28-21
- **Termination:** Crimp
- **Voltage Rating:** 500VAC, 700VDC