# CIC21J600NE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CIC21J600NE
- **Manufacturer:** Samsung Electro-Mechanics
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cic21j600ne
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cic21j600ne#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/76/-6/1276-6370-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 3.8A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 30mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.043" (1.09mm)
- **Impedance @ Frequency:** 60 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.24mm)