# CIB41P800NE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CIB41P800NE
- **Manufacturer:** Samsung Electro-Mechanics
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cib41p800ne
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cib41p800ne#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/76/-6/1276-6361-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 1A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 30mOhm
- **Height (Max):** 0.071" (1.80mm)
- **Impedance @ Frequency:** 80 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.177" L x 0.063" W (4.50mm x 1.60mm)