# CI160808-R10J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CI160808-R10J
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ci160808-r10j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ci160808-r10j#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/CI/16/08/CI160808-R10JDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 300 mA
- **DC Resistance (DCR):** 1.7Ohm Max
- **Frequency:** 500MHz
- **Height:** 0.037" (0.95mm)
- **Inductance:** 100 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 10 @ 100MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Supplier Device Package:** 0603 (1608 Metric)
- **Tolerance:** Â±5%