# CHV2010-FX-6803ELF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CHV2010-FX-6803ELF
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/chv2010-fx-6803elf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/chv2010-fx-6803elf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** High Voltage
- **Height:** 0.028" (0.70mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 680 kΩ
- **Size:** 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
- **Supplier Device Package:** 2010
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%