# CHV1808N500101KCT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CHV1808N500101KCT
- **Manufacturer:** Cal-Chip Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/chv1808n500101kct
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/chv1808n500101kct#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 100 pF
- **Features:** High Voltage
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.181" L x 0.079" W (4.60mm x 2.00mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.087" (2.20mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 500V