# CHV1206-FX-2004ELF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CHV1206-FX-2004ELF
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/chv1206-fx-2004elf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/chv1206-fx-2004elf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** High Voltage
- **Height:** 0.026" (0.65mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 2 MΩ
- **Size:** 0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
- **Supplier Device Package:** 1206
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%