# CHV0805N500150JCT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CHV0805N500150JCT
- **Manufacturer:** Cal-Chip Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/chv0805n500150jct
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/chv0805n500150jct#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 15 pF
- **Features:** High Voltage
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.057" (1.45mm)
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 500V