# CHV0805-FX-4994ELF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CHV0805-FX-4994ELF
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/chv0805-fx-4994elf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/chv0805-fx-4994elf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** High Voltage
- **Height:** 0.024" (0.60mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.125W, 1/8W
- **Resistance:** 4.99 MΩ
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Supplier Device Package:** 0805
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%