# CHV0603N250392KXT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CHV0603N250392KXT
- **Manufacturer:** Cal-Chip Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/chv0603n250392kxt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/chv0603n250392kxt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 3900 pF
- **Features:** High Voltage
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.037" (0.95mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 250V