# CHV0603N2501R8CCT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CHV0603N2501R8CCT
- **Manufacturer:** Cal-Chip Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/chv0603n2501r8cct
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/chv0603n2501r8cct#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 1.8 pF
- **Features:** High Voltage
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.037" (0.95mm)
- **Tolerance:** 卤0.25pF
- **Voltage:** 250V