# CHM-9-40-90-18-AC10-F3-3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CHM-9-40-90-18-AC10-F3-3
- **Manufacturer:** Luminus Devices Inc.
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/chm-9-40-90-18-ac10-f3-3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/chm-9-40-90-18-ac10-f3-3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **CCT (K):** 4000K 3-Step MacAdam Ellipse
- **CRI (Color Rendering Index):** 90
- **Color:** White, Neutral
- **Configuration:** Square
- **Current:** 360mA
- **Height:** 1.37mm
- **Lens Type:** Flat
- **Light Emitting Surface (LES):** 13.46mm Dia
- **Size:** 13.50mm L x 13.50mm W
- **Temperature:** 85°C
- **Type:** Chip On Board (COB)
- **Viewing Angle:** 120°
- **Voltage:** 18V