# CHF2525CNT500LX
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CHF2525CNT500LX
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/chf2525cnt500lx
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/chf2525cnt500lx#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** RF, High Frequency
- **Height:** 0.025" (0.64mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Power (Watts):** 40W
- **Resistance:** 50 Ω
- **Size:** 0.250" L x 0.250" W (6.35mm x 6.35mm)
- **Supplier Device Package:** 2525
- **Tolerance:** ±5%