# CHD250PS12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CHD250PS12
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/chd250ps12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/chd250ps12#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/45/33/12453344-1470-4433-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CE, TUV, UL
- **Current:** 20.8 A
- **Efficiency:** 94%
- **Features:** Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 250W
- **Size:** 5.00" L x 3.00" W x 1.43" H (127.0mm x 76.2mm x 36.3mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 4 kV