# CHB200W-48S15
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CHB200W-48S15
- **Manufacturer:** Cincon Electronics Co. LTD
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/chb200w-48s15
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/chb200w-48s15#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/10/53/12105313-2034-3101-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Control Features:** Enable, Active High
- **Current:** 13.3A
- **Efficiency:** 88%
- **Features:** Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 200 W
- **Size:** 2.40" L x 2.28" W x 0.52" H (61.0mm x 57.9mm x 13.2mm)
- **Standard Number:** 60950-1
- **Supplier Device Package:** Half Brick
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 18V