# CGT-1500-F0-24M-02
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CGT-1500-F0-24M-02
- **Manufacturer:** Cinch
- **Category:** Coaxial Connectors (RF)
- **Subcategory:** Coaxial Connector (RF) Terminators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cgt-1500-f0-24m-02
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cgt-1500-f0-24m-02#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Style:** 2.4mm (APC-2.4, OS-50)
- **Connector Type:** Jack, Female Socket
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Material:** Beryllium Copper
- **Frequency:** 50 GHz
- **Impedance:** 50 Ω