# CGJ5F2C0G2A562J085AA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CGJ5F2C0G2A562J085AA
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cgj5f2c0g2a562j085aa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cgj5f2c0g2a562j085aa#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/92/445-9235-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive
- **Capacitance:** 5600 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.039" (1.00mm)
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 100V