# CGJ4J2X7R1C474K125AA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CGJ4J2X7R1C474K125AA
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cgj4j2x7r1c474k125aa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cgj4j2x7r1c474k125aa#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/91/445-9196-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive
- **Capacitance:** 0.47 碌F
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.057" (1.45mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 16V