# CGJ3E2X7R1E223K080AA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CGJ3E2X7R1E223K080AA
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cgj3e2x7r1e223k080aa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cgj3e2x7r1e223k080aa#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive
- **Capacitance:** 0.022 碌F
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.035" (0.90mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 25V