# CGHV40180P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CGHV40180P
- **Manufacturer:** WOLFSPEED
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - RF
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cghv40180p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cghv40180p#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1 A
- **Frequency:** 2GHz
- **Gain:** 19.8dB
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Power:** 180W
- **Supplier Device Package:** 440206
- **Technology:** HEMT
- **Voltage:** 50 V