# CGB3B3X6S0G225M055AB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CGB3B3X6S0G225M055AB
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cgb3b3x6s0g225m055ab
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cgb3b3x6s0g225m055ab#rfq
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 2.2 碌F
- **Features:** Low Profile
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Temperature Coefficient:** X6S
- **Thickness (Max):** 0.022" (0.55mm)
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 4V