# CGB3B1X5R1A475K055AC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CGB3B1X5R1A475K055AC
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cgb3b1x5r1a475k055ac
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cgb3b1x5r1a475k055ac#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/74/445-7482-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 4.7 碌F
- **Features:** Low Profile
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Temperature Coefficient:** X5R
- **Thickness (Max):** 0.022" (0.55mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 10V