# CGB2A3X5R0J105K033BB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CGB2A3X5R0J105K033BB
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cgb2a3x5r0j105k033bb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cgb2a3x5r0j105k033bb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/13/445-13199-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 1 碌F
- **Features:** Low Profile
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- **Temperature Coefficient:** X5R
- **Thickness (Max):** 0.013" (0.33mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 6.3V