# CGB2A1X7S0G105M033BC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CGB2A1X7S0G105M033BC
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cgb2a1x7s0g105m033bc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cgb2a1x7s0g105m033bc#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/13/445-13199-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 1 碌F
- **Features:** Low Profile
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- **Temperature Coefficient:** X7S
- **Thickness (Max):** 0.013" (0.33mm)
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 4V