# CGAT-39/13-0-STK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CGAT-39/13-0-STK
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Heat Shrink Tubing
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cgat-39-13-0-stk
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cgat-39-13-0-stk#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Features:** Adhesive Lined, Flame Retardant
- **Inner Diameter:** 0.512" (13.00mm)
- **Length:** 4.00' (1.22m)
- **Material:** Polyolefin (PO)
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 80°C
- **Recovered Wall Thickness:** 0.083" (2.11mm)
- **Shelf Life:** 60 Months
- **Shrink Temperature:** 80°C
- **Shrinkage Ratio:** 3 to 1
- **Storage:** 32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)