# CGA9N4X7R2J224M230KE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CGA9N4X7R2J224M230KE
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cga9n4x7r2j224m230ke
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cga9n4x7r2j224m230ke#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/13/445-13162-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive, Boardflex Sensitive
- **Capacitance:** 0.22 碌F
- **Features:** Soft Termination
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.102" (2.60mm)
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 630V