# CGA5L1X8R1E475K160AC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CGA5L1X8R1E475K160AC
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cga5l1x8r1e475k160ac
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cga5l1x8r1e475k160ac#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/57/445-5777-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive
- **Capacitance:** 4.7 碌F
- **Features:** High Temperature
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- **Temperature Coefficient:** X8R
- **Thickness (Max):** 0.071" (1.80mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 25V