# CGA2B3X8R1E223M050BB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CGA2B3X8R1E223M050BB
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cga2b3x8r1e223m050bb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cga2b3x8r1e223m050bb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/56/445-5613-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive
- **Capacitance:** 0.022 碌F
- **Features:** High Temperature
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- **Temperature Coefficient:** X8R
- **Thickness (Max):** 0.022" (0.55mm)
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 25V