# CGA2B3X8R1E153K050BD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CGA2B3X8R1E153K050BD
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cga2b3x8r1e153k050bd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cga2b3x8r1e153k050bd#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/44/5-/96/445-9693-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/96/445-9693-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive
- **Capacitance:** 0.015 碌F
- **Features:** Epoxy Mountable, High Temperature
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC, Epoxy
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- **Temperature Coefficient:** X8R
- **Thickness (Max):** 0.024" (0.60mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 25V