# CG0402MLC-12LG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CG0402MLC-12LG
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cg0402mlc-12lg
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cg0402mlc-12lg#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/CG/04/02/CG0402MLC-05LGDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 5 pF @ 1 MHz
- **Maximum DC Volts:** 12 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)