# CG-P-M8-1.25
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CG-P-M8-1.25
- **Manufacturer:** Adam Technologies Inc
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable and Cord Grips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cg-p-m8-1-25
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cg-p-m8-1-25#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Includes:** Locknut, Seal
- **Ingress Protection:** IP68 - Dust Tight, Waterproof
- **Material:** Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- **Outside Cable Diameter (Max):** 0.177" (4.50mm)
- **Outside Cable Diameter (Min):** 0.098" (2.50mm)
- **Panel Hole Size:** 0.327" (8.3mm)
- **Thread Length:** 0.315" (8.00mm)