# CG-P-M40-1.5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CG-P-M40-1.5
- **Manufacturer:** Adam Technologies Inc
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable and Cord Grips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cg-p-m40-1-5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cg-p-m40-1-5#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Includes:** Locknut, Seal
- **Ingress Protection:** IP68 - Dust Tight, Waterproof
- **Material:** Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- **Outside Cable Diameter (Max):** 1.063" (27.00mm)
- **Outside Cable Diameter (Min):** 0.787" (20.00mm)
- **Panel Hole Size:** 1.587" (40.3mm)
- **Thread Length:** 1.575" (40.00mm)