# CFS308-32.768KDZF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CFS308-32.768KDZF
- **Manufacturer:** Citizen Finedevice Co Ltd
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cfs308-32-768kdzf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cfs308-32-768kdzf#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/73/22/88/7322880-300-1001-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 35 kΩ
- **Frequency:** 32.768 kHz
- **Frequency Tolerance:** ±20ppm
- **Height:** 0.323" (8.20mm)
- **Load Capacitance:** 12.5pF
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 60°C
- **Size:** 0.122" Dia x 0.323" L (3.10mm x 8.20mm)