# CFS1919138-NTP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CFS1919138-NTP
- **Manufacturer:** Leader Tech Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RFI and EMI - Shielding and Absorbing Materials
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cfs1919138-ntp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cfs1919138-ntp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Length:** 19.000" (482.60mm)
- **Material:** Nickel-Copper (NI/CU) Polyester
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Shape:** Square
- **Thickness:** 0.138" (3.51mm)
- **Type:** Conductive Foam Sheet
- **Width:** 19.000" (482.60mm)