# CFS1/2CT52R122J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CFS1/2CT52R122J
- **Manufacturer:** KOA Speer Electronics
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cfs1-2ct52r122j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cfs1-2ct52r122j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Carbon Film
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 1.2 kΩ
- **Size:** 0.112" Dia x 0.248" L (2.85mm x 6.30mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** -450/ +350ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%