# CFS-20632768EZYB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CFS-20632768EZYB
- **Manufacturer:** Citizen Finedevice Co Ltd
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cfs-20632768ezyb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cfs-20632768ezyb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/72/12/61/7212617-300-8301-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 35 kΩ
- **Frequency:** 32.768 kHz
- **Frequency Tolerance:** ±10ppm
- **Height:** 0.244" (6.20mm)
- **Load Capacitance:** 7pF
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Size:** 0.075" Dia (1.90mm)