# CFS-14532768DZFB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CFS-14532768DZFB
- **Manufacturer:** Citizen Finedevice Co Ltd
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cfs-14532768dzfb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cfs-14532768dzfb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/72/13/24/7213243-300-1003-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 40 kΩ
- **Frequency:** 32.768 kHz
- **Frequency Tolerance:** ±20ppm
- **Height:** 0.201" (5.10mm)
- **Load Capacitance:** 12.5pF
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Size:** 0.059" Dia (1.50mm)