# CFS-0101TA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CFS-0101TA
- **Manufacturer:** NIDEC
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** DIP Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cfs-0101ta
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cfs-0101ta#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Level:** Flush, Recessed
- **Actuator Type:** Slide (Standard)
- **Circuit:** SPST
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Material:** Copper Alloy
- **Current Rating (Amps):** 100mA
- **Height Above Board:** 0.154" (3.90mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm), Full
- **Termination Style:** J Lead
- **Voltage Rating:** 6VDC