# CFROBOT8-050
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CFROBOT8-050
- **Manufacturer:** Igus
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Multiple Conductor Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cfrobot8-050
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cfrobot8-050#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Multi-Pair
- **Conductor Material:** Copper, Bare
- **Features:** Abrasion Resistant, Flame Retardant, Oil Resistant
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.413" (10.49mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Polyurethane (PU)
- **Jacket Color:** Blue
- **Length:** Enter Number of Feet in Order Quantity
- **Number of Conductors:** 8 (4 Pair Twisted)
- **Shield Type:** Braid
- **Usage:** Industrial, Network
- **Voltage:** 50 V
- **Wire Gauge:** 26 AWG