# CFROBOT2-07-18-C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CFROBOT2-07-18-C
- **Manufacturer:** Igus
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Multiple Conductor Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cfrobot2-07-18-c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cfrobot2-07-18-c#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Multi-Conductor
- **Conductor Material:** Copper, Bare
- **Features:** Abrasion Resistant, Flame Retardant, Oil Resistant
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.650" (16.51mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Polyurethane (PU)
- **Jacket Color:** Blue
- **Length:** Enter Number of Feet in Order Quantity
- **Number of Conductors:** 18
- **Ratings:** UL Style 20317
- **Shield Type:** Braid
- **Usage:** Industrial, Control
- **Voltage:** 300 V
- **Wire Gauge:** 18 AWG