# CFR3B12X
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CFR3B12X
- **Manufacturer:** OLC Inc.
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cfr3b12x
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cfr3b12x#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 13.9 CFM (0.389m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower, Cross Flow
- **Noise:** 34.0dB
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 70°C
- **Power (Watts):** 1.3 A
- **RPM:** 8500 RPM
- **Size:** Rectangular - 99.2mm L x 23mm H
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 23.50mm