# CFR1B12X-S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CFR1B12X-S
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cfr1b12x-s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cfr1b12x-s#rfq
- **Fan Type:** Micro Blower
- **Features:** Auto Restart, Locked Rotor Protection, Sepped Sensor (Tach)
- **Noise:** 36.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 70°C
- **Power (Watts):** 1.2 V
- **RPM:** 11500 RPM
- **Size:** Rectangular - 48.5mm L x 23mm H
- **Static Pressure:** 0.230 in H2O (57.3 Pa)
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 23.50mm